KLASSIÕPETAJA ERIALA
TUNNIKONSPEKT
Õppeaine: kehaline kasvatus
Tunni teema: Aus mäng
Klass: 2. K klass Aeg: 02.03
Üliõpilase nimi: Ljubov Oja
Õppevahendid: hüppenöörid, pallid, torbikud
Tunni eesmärgid: Õpilane teab, mis on aus mäng. Õpilane oskab järgida reegleid. Õpilane oskab mängida rühmas. Õpilane teab, mis on teatevõistlus. Õpilane oskab oodata oma järjekorda ning käituda võistkonnas kaaslastega hästi.
Tunni käik:
Tunni osad, struktuuri
elemendid
|
Tegevuste
kestus (minutites)
|
Õpetaja poolt kavandatud
ja organiseeritud õppeteguvste kirjeldus (meetodid, juhendid, küsimused,
õpilaste ja õpetaja tegevus jne)
|
Põhjendused, mida mingi
tegevusega saavutada tahetakse.
Ehk MIKS?
|
I Ettevalmistus põhiosaks
* tunni organiseerimine
* tähelepanu haaramine
* eesmärgi teatamine
|
2 min 4 min |
Vahendite leidmine, saali viimine. Ülesannete planeerimine.
Tunni alustamine. Klass joonele kogu! Joondu! Valvel!
Eesmärgi teatamine: Kuidas te arvate, mis on aus mäng? (arutelu, õpilased pakuvad vastuseid, õpetaja vajadusel lisab/täpsustab) Täna mängime pitti, kus eriti tähtis on meeles pidada ausa mängu reegleid ja kokkuleppeid. Tunni lõpus teeme ka teatevõistluseid, kus samuti on tähtis võistelda ausalt.
|
Aja säästmine
Tähelepanu, distsipliini tagamine.
Õpilane teab, millega tegeletakse tunnis, huvi äratamine, uue mõiste õppimine.
|
II Põhiosa
*harjutamine,
kinnistamine, rakendamine
|
10 min
10 min 10 min ( u 4 min) (u 4 min) ( u 2 min) |
Soojendus: Klass parem pool (üks, kaks)! Ringselt vasakule sammu alusta! Põlvetõstejooksu alusta! Sääretõstejooksu alusta, üks, kaks! (soojenduses veel: ringselt sammudes õlaringid ette ja taha, käteringid, randmeringid) Klass seis, üks, kaks! ( paigal seistes soojendusharjutused kerele - puusaringid, kereringid, kerepainutused)
Jagan klassi pooleks (tüdrukud ja poisid), ühed on ühel pool saali (väike saal), teine rühm teisel pool, korraga mängitakse 2 mängu (alguses tüdrukud sabapitti, poisid alguses pitti, kus tuleb jalgade alt läbi pugeda, et vabastada kinni püütud kaaslane, hiljem vahetatakse mängud). Seletan tervele klassile korraga alguses ühe mängu reeglid ja siis teisie, juhin nende tähelepanu sellele, et hiljem mängud vahetatakse ning nad peavad tähelepanelikult juba praegu reegleid kuulama. Arutame, millised peaksid olema ausa mängu reeglid nendes mängudes.
Teatevõistlused. Peale tagaajamismängude kogun õpilased joonele (Klass joonele kogu!). Õpilased loevad end kaheks, tekib kaks võistkonda teatevõistlusteks.
1. teatevõistlus: torbikutega on värgitud algus ja lõpp/pöördepunkt. Õpilane peab (jalg)palli ühe jala juurest teise juurde "söötes" liikuma teise torbikuni, seal tegema ringi ümber torbiku ning hüppama pall käes ühel jalal tagasi võistkonna juurde, andes järgmisele võistlejale palli.
Võistluse lõppedes teen kokkuvõtte ning kui õpilased ei järginud ausa mängu reegleid (lükkasid palli liiga kaugele, ei hüpanud ühel jalal, vaid jooksid tagasi jne, kordame võistlust).
2. teatevõistlus: Õpilased seisavad üksteise seljataga reas, käes üleval. Esimene võistleja saab palli ning peab pea kohal ta järgmisele, selja taha, edasi andma. Tuleb jälgida, et võistkond hoiaks rivi ning ei viskaks palli üle mitme mängija. Vajadusel kordame.
3. teatevõistlus: (kui jääb aega üle) Sarnane teatevõistlusega nr 2, kuid seekord antakse pall edasi harkis jalgade vahelt (juhin tähelepanu, et õpilased seisaksid üksteisest kaugemal).
|
Soojendus enne mänge.
Vaheldus, tavaliselt on segavõistkonnad, nõnda on ka natuke võrdsem mäng.
Ausa mängu mõiste kinnistamine, õpilane saab väljendada oma arvamust.
Rühmadesse jagamine. Klassi kehalise kasvatuse tundides on suur tähelepanu teatevõistlustel, püüan sobitada neid ka ausa mängu teemaga. Võistlused pole väga keerulised - õpilane suudab siis paremini jälgida ja hiljem analüüsida ausa mängu põhimõtteid, kokkuleppeid.
|
III Lõpetav osa
Tagasiside ja tunni
kokkuvõte/eesmärgi saavutatuse kontroll
|
4 min
|
Tagasiside õpilastele. Klass joonele kogu! Joondu! Valvel! Täna tunnis saime mängida erinevaid mänge ning korraldasime võistluseid, milliseid näiteid tooksite välja, mille kohta ütleksite, et see oli aus mäng. Tagasiside nende vastustele, kas see ka kajastus nende mängudes, kas nad järgisid ausa mängu põhimõtet.
Klass nägemist! Vabalt, rivitult!
|
Tunni lõpetamine, tagasiside annab õpilastele parema ülevaate tunnist, õpetajana saan nende selgitustest paremini aru, kuidas omandati ausa mängu mõiste, kui palju panevad õpilased seda ise mängides tähele.
|
ASPEKTID HINNANGUTEKS:
|
HINNANGUD
|
Endalt:
Mis õnnestus? Mida selleks
tegin?
Järgmine tund teen teisiti
...
Mida täiesti uut täna
õppisin ...
|
Mängude valik meeldis õpilastele väga, "harkipitti" olid õpilased varem ka mänginud, sabaga pitt oli neile eriti meelepärane. Õpilased oskasid häsid näiteid tuua tunni tagasiside osas.
Püüan veel rohkem tagada distsipliini (õpilased on väga aktiivsed ning ei ole eriti tähelepanelikud (nt lobisevad omavahel, nügivad üksteist)).
Aktiivne tegevus ning mõistete õppimine sobivad väga hästi kokku, õpilastele võiks kehalise kasvatuse tunnis rohkem tutvustada kehalise kasvatuse "mõisteid".
|
Juhendajalt:
Sel tunnil õnnestus ...
Järgmine tund tee teisiti
...
|
Juhendaja allkiri: ………………………………… Üliõpilase allkiri: ………………………………
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar